Posty: 314

Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pią 21:07, 10 Sie 2007    Temat postu: Romário

Romário, właśc. Romário da Souza Faria (ur. 29 stycznia 1966 w Rio de Janeiro) – napastnik reprezentacji Brazylii.

Piłkarz ten posiada niewiarygodny talent do strzelania bramek, w sezonie 2004/05 w wieku 39 lat został królem strzelców ligi brazylijskiej. 10 lutego 2007 strzelił swoją 990. bramkę w karierze. Natomiast 41 letni już Romario 11 marca 2007 strzelił hat-tricka w wygranym przez jego zespół meczu z zespołem Madureira. Romario dokonał nie lada wyczynu, gdyż swoje 3 bramki zdobył w zaledwie trzynastu minutach. Romario zdobył 1000 bramkę 20 maja 2007 roku. Romario wpisał się na listę strzelców w wygranym 3:1 meczu jego Vasco da Gama ze Sport Recife. 41-letni Romario wpisał się na listę strzelców w 48. minucie (jego zespół objął prowadzenie 3:0). W tym momencie na stadionie zapanowała euforia, a spotkanie zostało przerwane na 16 minut. Na murawę wbiegli m.in. jego żona, dzieci, matka, przyjaciele, znajomi oraz rzesza dziennikarzy i fotoreporterów.

Brazylijczyk zbierał zewsząd zasłużone gratulacje, a od prezydenta klubu Eurico Mirandy otrzymał specjalną koszulkę z numerem 1000 na plecach. Wykonał w niej rundę honorową wokół boiska, po czym mecz został wznowiony. "Dedykuję tysięczną bramkę mojej rodzinie i dzieciom. To wspaniały moment w moim życiu. Przede mną tylko jeden piłkarz osiągnął podobną granicę" - powiedział Romario. W swój dorobek wliczył trafienia nie tylko z oficjalnych meczów seniorów, ale także młodzieżowych, towarzyskich i pokazowych.

FIFA nie uznaje rekordu Romario, bowiem według światowej federacji liczą się tylko gole strzelone w oficjalnych meczach. Historycy piłki nożnej przypominają z kolei, że w pierwszej połowie poprzedniego wieku 1000 bramek uzyskali dwaj zawodnicy - Brazylijczyk Artur Friedenreich (1329) i Austriak Franz Binder (1005).